понеделник , януари 25 2021

Берое 2 удари лидера в класирането на зона „Юг“

Вторият отбор на Берое спечели дербито в зона „Юг“ на баскетболната „А“ група. Старозагорци надделяха като домакин в изключително оспорван, динамичен и здрав сблъсък над лидера във временното класиране Ямбол-2 със 73:68. Мачът в спортна зала „Стара Загора“ бе изпълнен с много обрати, красиви изпълнения и драма до последната секунда.

Георги Бошанов, Калоян Колчев, рожденикът Младен Георгиев, Дамян Минков и Петър Тояганов стартираха в днешната среща за Берое-2. В първата част гостите от Ямбол, които участват в надпреварата с отбора, който завоюва шампионската титла при 19 годишните през лятото, влязоха по-добре в срещата. Те поведоха с 3:0, но Колчев и Минков пратиха беройци напред в резултата. Последваха няколко обрата в резултата преди в последните секунди отборът на Ямбол да се откъсне с минимален аванс. Частта приключи при 19:13 за гостите

Младите надежди на Берое обаче реагираха ударно във втората четвърт. Възпитаниците на Бойко Миленков наложиха своята игра над гостуващия отбор и преди средата на частта вече водеха в резултата. По-добрата игра на „зелените“ продължи и в оставащите минути до края на полувремето. Закономерно с 23:13 Берое-2 спечели частта и се оттегли на почивката с 4 точки преднина 36:32.

Ямбол 2 вдигна оборотите след паузата. С много здрава и концентрирана игра обаче младите беройци отговориха подобаващо на предизвикателството. Влезлият като резерва Павел Спасов и Дамян Минков увеличиха преднината на „зелените“ първоначално на 7, а след това и до 11 точки. Старозагорци много умело използваха възможностите, които се откриха пред тях. Натрупаната преднина обаче разконцентрира баскетболистите на Берое. В оставащите 1,24 секунди до края на частта те допуснаха серия от 10 безответни точки, което стопи аванса им до 1 точка – 56:55.

Развитието на заключителните секунди на третата четвърт не обърка, а видимо мотивира домакините да вземат своето в срещата. С повече енергия и желание беройци върнаха отново част от загубения си аванс. От своя страна Ямбол обаче не позволи на „зелените“ да се откъснат напред и ограничи изоставането си в рамките от 2 до 5 точки. Този баланс в резултата се задържа до самия край. Последният сигнал ознаменува изключително ценната и важна победа за Берое-2 над Ямбол-2 със 73:68.

С дабъл-дабъл се отличи Дамян Минков. Той отбеляза 24 точки и овладя 11 борби. Навръх рождения си ден Младен Георгиев се отчете с 19 точки и 8 борби за малко повече от 34 минути на паркета. 11 борби записа и Павел Спасов. Михаил Комбаков, който влезе в срещата след период на контузия, направи цели 10 асистенции и взе 8 борби.

С успеха старозагорци заеха втората позиция във временното класиране на зона „Юг“ с актив от 7 точки (3 победи и една загуба). Лидер е отборът на Ямбол с 11 пункта, но и с два мача повече.