вторник , декември 10 2019

Фаворитите взеха своето

Краят на първото завъртане от редовния сезон на Националната баскетболна лига дойде. В деветия кръг от началото на кампанията фаворитите в топ 4 на класирането очаквано спечелиха своите мачове. По този начин Левски Лукойл и Балкан остават водачи с по 8 победи и 1 загуба, следвани от Берое със 7 успеха и 2 поражения и Рилски спортист с победа по-малко. Академик София изпреварва съимениците си от Пловдив на петото място с 5 победи, докато Бултекс е спечелил 4 и загубил 5 битки до момента. Седми е Черно море Тича с баланс 3-6, с 2-7 е тимът на Спартак Плевен, докато Черноморец и Ямбол са на дъното с по едва 1 победа.

Академик София затвърди тенденцията да печели мачовете си, когато битката е до последните секунди. При гостуването си в Бургас на местния Черноморец „студентите“ се наложиха с 86:84. Домакините започнаха силно срещата и поведоха в началните минути, но Академик не позволи откъсване в точките и след 10 минути игра губеше само с една. И през втората част бургазлии направиха силна серия, но гостите намалиха изоставането си на 7 пункта на почивката. След нея „студентите“ се активизираха и поведоха с 3 точки 10 минути преди края. Заключителната четвърт вървеше равностойно, като 47 минути преди сирената резултатът бе 83:83. Николай Грозев изведе Академик напред, а Джамал Кинг и Блейк Рейнълдс сгрешиха на няколко пъти от наказателната линия, което даде победата за гостуващия тим от Правец. Лъчезар Димитров от Академик бе най-резултатен в мача с 23 точки, а за Черноморец Блейк Рейнълдс (22 точки и 15 борби) и Миленко Велкович (18 точки и 19 борби) записаха дабъл-дабъл.

Шампионът Балкан не срещна никакви трудности при гостуването си в Плевен и победи Спартак със 100:77. През целия мач тимът от Ботевград доминираше и дори върна газта в последните минути на срещата. Крис Минков вкара 25 точки за победителите. За Спартак Димитър Маринчешки реализира дабъл-дабъл от 21 точки и 11 борби, а бившият бероец Николай Титков отбеляза 18 точки. Александър Дяковски заяви, че неговият Спартак е имал и грозни моменти в мача, но все пак в последната четвърт играчите му са показали, че могат да играят баскетбол. Йовица Арсич демонстрира респект към противника, споделяйки, че се е успокоил за победата чак 3 минути преди края на срещата.

Рилски спортист нанесе унизително поражение на своя домакин Ямбол със 120:66. Тези 54 точки са най-голямата разлика в полза на Рилецо от началото на сезона. Доказателство за стряскащото превъзходство на гостите са 79-те процента успеваемост за 2 точки. Цели 7 играчи на тима от Самоков завършиха с над 10 точки, като най-много вкара Игор Кесар – 23. За Ямбол Александър Матушев завърши с 16. Водещият отбора на Ямбол Стойо Чолаков бе откровен, заявявайки след двубоя, че няма смисъл да се коментира играта на тима му, след като в пореден мач Ямбол допуска 100 и повече точки. Людмил Хаджисотиров бе доволен, че играчите на Рилски са били мобилизирани през целия мач.

Още един двубой от кръга премина без интрига. Лидерът Левски Лукойл не остави никакви шансове на гостуващия Академик Бултекс 99, побеждавайки с 96:64. През целия мач „сините“ доминираха във всеки компонент от играта, като в борбите имаха двойно превъзходство – 42 срещу 21. Шестима баскетболисти на домакините отбелязаха над 10 точки, като Брандън Йънг вкара 17, а Йордан Минчев се отличи с дабъл-дабъл от 13 точки и 12 борби. За Академик Пловдив капитанът Васил Бачев завърши със 17 точки, а Обрад Томич записа дабъл-дабъл от 16 точки и 10 борби. Константин Папазов обърна най-сериозно внимание в изказването си след мача на предстоящия мач на неговия Лукойл с Берое, заявявайки, че ще е доволен и на победа с една точка на дербито. Треньорът на пловдивчани Асен Николов пък бе недоволен, че отборът му не е проявил необходимата агресия на игрището.

Берое записа седмата си победа от началото на сезона в Националната баскетболна лига. Беройци минаха през невероятна драма, за да стигнат до изстрадания успех с 86:85. Буквално в последните секунди вездесъщият под коша Антъни Уокър донесе победата след зрелищна забивка и асистенция на Деян Карамфилов. Двубоят бе неочаквано интересен, като още от първите минути гостите дадоха ясно да се разбере, че не са дошли до Стара Загора на разходка, а ще гонят победата докрай. Първата част започна равностойно, Берое излезе напред с 8 точки, но варненци върнаха 5 за 21:18 след 10 минути игра. Вторите 10 минути бяха силно резултатни, като беройци все пак увеличиха минимално преднината си на почивката, дошла при 52:47. След паузата Берое вдигна оборотите и стигна до преднина от 14 точки при 69:55, след което настъпиха вероятно най-шокиращите за старозагорци минути от началото на сезона. Черно море направи невероятна серия от 26:0 за около 10 минути игра. В този момент обаче беройската публика не изостави своите любимци, а им даде безценна подкрепа, която ги вдигна в решаващите минути. Минута преди края Тича водеше с 4 точки, когато дойде златният миг на Антъни Уокър. Американецът първо вкара кош и фаул, а 2 секунди преди края полетя към коша на гостите и с велика забивка, дошла след асистенция на Деян Карамфилов, вдигна публиката на крака и донесе ценния успех за Берое. Най-резултатен в мача стана Джими Гавин от Черно море с 21 точки, а Симеон Илиев направи дабъл-дабъл от 18 точки и 10 борби. За Берое Остин Прайс вкара 20 точки и хвана 11 борби. Още четирима беройски играчи вкараха над 10 точки. Любо Минчев очаквано бе силно критичен в интервюто си след срещата, като благодари на феновете, които са вдигнали играчите му в решаващ момент, но тази подкрепа беройските баскетболисти не са я заслужили с изявите си. Галин Стоянов пък смята, че неговият Черно море Тича е бил моралният победител в мача.

Следващият кръг от шампионата започва още в петък на Никулден, когато от 18 часа Черноморец приема Балкан в Бургас. В събота от 18 часа са двубоите Спартак Плевен – Рилски спортист и Ямбол – Академик Бултекс, в неделя навръх студентския празник 8 декември от 19 часа е дербито между Левски Лукойл и Берое, а в понеделник от 19 часа Черно море е домакин на Академик София.