вторник , ноември 19 2019

Обзор на петия кръг в НБЛ

Петият кръг от Националната баскетболна лига не предложи кой знае какви изненади на баскетболните фенове. Фаворитите записаха победи, а тенденцията в класирането е повече от ясна. Левски Лукойл и Балкан продължават да бъдат непобедени и да водят в класирането. Двата тима обаче все още не са се срещнали помежду си. Берое и Рилски спортист са трети и четвърти с по 4 победи и 1 загуба, регистрирани именно срещу водачите в подреждането. Двата Академик-а от Пловдив и Правец са в златната среда с по 2 успеха и 3 поражения. Спартак Плевен, Черно море Тича и Ямбол имат по 1 победа, а в дъното е аутсайдерът Черноморец без спечелен мач.

Кръгът започна в петък с резултатния двубой между Рилски спортист и Черно море Тича. Тимът от Самоков спечели със 108:92. И двата отбора демонстрираха силна игра в атака, като това особено важи за Рилецо, които завършиха с 50% успеваемост за 3 точки и цели 70% за 2 точки. Първата част бе много успешна за домакините, които водеха с 36:25 след 10 минути игра. През втората част варненци намалиха изоставането си, но все пак Рилски имаше предимство от 9 точки на полувремето – 59:50. След почивката играта продължи да бъде оспорвана, но в заключителните минути домакините не допуснаха изненада и се поздравиха с успеха. Най-резултатен в мача стана Брандън Браун с 21 точки. Йонас Багстет направи много силен мач с дабъл-дабъл от 19 точки и 12 борби. За Черно море Джими Гавин вкара 18 точки, а Симеон Илиев също реализира дабъл-дабъл от 15 точки и 11 борби. Треньорът на Рилски спортист Людмил Хаджисотиров не бе доволен, че тимът му е допуснал цели 92 точки, докато Галин Стоянов бе горд с играчите си и посочи победа над Спартак Плевен като основна цел пред своя тим.

Берое записа четвърти пореден успех в Националната баскетболна лига. Старозагорци за втора поредна седмица минаха гросмайсторската граница от 100 точки, като победиха гостуващия Академик София със 103:75. През целия мач беройци бяха много по-добри от своя опонент и стигнаха закономерно до успеха. Голямото предимство дойде от много силната игра в подкошието, където играчите на Берое взеха с 16 борби повече от тези на Академик. От зоната за 2 точки пък старозагорци вкараха цели 31 коша срещу само 12 за тима от Правец. Мачът бе решен още до полувремето, когато беройци водеха с 22 точки разлика – 59:37. Единствено в последната четвърт се стигна до равенство 17:17, но това бе логично с оглед пускането в игра на младите състезатели на Берое и нормалното отпускане при голяма преднина. Топреализатор на срещата стана Остин Прайс с 23 точки, 16 вкара Сашо Янев, Реджър Дауъл 13, а Трей Моузес се отличи с дабъл-дабъл от 11 точки и 14 борби. За Академик Цветомир Чернокожев вкара 18. Любо Минчев бе доволен от старанието и мотивацията на беройските баскетболисти, но предупреди, че тепърва предстои серия от мачове срещу по-сериозни съперници. Георги Давидов пък не видя нищо позитивно в представянето на своите състезатели.

Много интересен и драматичен мач бе изигран в Ямбол, където местният тим се наложи над плевенския Спартак с 99:97. Първата за сезона победа на Ямбол дойде много трудно. Първата четвърт бе равностойна, като авансът на домакините бе от едва една точка – 27:26. Много силна серия от 15:3 обаче позволи на Спартак да поведе с 12 точки на полувремето при 42:56. След паузата ямболии съумяха да заличат пасива си и имаха преднина от 6 точки малко преди края. Гостите обаче изравниха при 97:97 половин минута преди края. В последната си атака Ямбол стигна до победата след кош на Александър Матушев, който завърши с 22 точки. Колегата му Стоян Петков се отличи с дабъл-дабъл от 11 точки и също толкова борби. За плевенчани Николай Маринов отбеляза 23 точки, а бившият бероец Николай Титков и Димитър Маринчешки завършиха с по 19. Цели четирима играчи на Спартак играха без смяна в срещата поради сериозните проблеми с травми в отбора. Наставникът на домакините Иван Чолаков сподели, че победата е била важна от психологическа гледна точка след четирите поражения до този момент, докато Александър Дяковски отдаде загубата на слабата трета част, изиграна от неговите баскетболисти.

Интрига се очакваше да има в Пловдив, където местният Академик Бултекс 99 прие шампионът Балкан. Такава обаче не се състоя, защото гостите от Ботевград доминираха от самото начало и не позволиха на пловдивския тим да се доближи опасно в резултата. Първата четвърт бе ниско резултатна – 12:16. През втората Балкан вдигна темпото и имаше 11 точки преднина на почивката. В третата част ботевградчани убиха всякаква интрига, повеждайки с 23 точки 10 минути преди края. Нормално бе те да се поотпуснат, което позволи на Академик да намали изоставането си до крайното 72:83. Водещ реализатор на срещата стана капитанът на домакините Васил Бачев, отбелязал 27 точки, гарнирани със 7 асистенции. Василие Кнежевич се отличи с дабъл-дабъл от 10 точки и 10 борби. За Балкан шестима играчи минаха кота 10 точки, с най-много завърши Крис Минков – 13. Треньорът на Академик Асен Николов призна, че ще се наложат промени в състава, защото тимът отстъпва на водещите отбори в първенството. Йовица Арсич заяви, че Балкан е доказал, че е по-качественият тим на този етап.

Левски Лукойл очаквано не срещна никакви трудности срещу аутсайдера в шампионата Черноморец Бургас. Единствено през втората част гостите оказаха съпротива на по-класния си съперник, спечелвайки периода с 31:28. В останалите четвъртини интрига нямаше и Лукойл се поздрави с убедителна победа – 117:83. Над всички в срещата бе Чавдар Костов, който записа 31 точки, 9 борби и 5 асистенции за победителите. Още трима играчи на Левски Лукойл минаха границата от 20 точки. За Черноморец Джамал Кинг вкара 25 точки. 217-сантиметровият Миленко Велкович регистрира традиционния си дабъл-дабъл от 19 точки и впечатляващите 22 борби. Константин Папазов заяви след двубоя, че баскетболистите му са се представили силно в нападение и не толкова в защита. Йордан Колев коментира, че играчите на Черноморец са направили елементарни грешки, което е довело до убедителната загуба.

Следващият кръг в Националната баскетболна лига започва още в четвъртък от 19 часа с домакинството на Черно море Тича срещу Спартак Плевен. Ден по-късно от 18 Академик София приема Левски Лукойл. В събота от 18 е дербито на кръга между Балкан и Берое, както и мача между Черноморец и Ямбол. В неделя също от 18 Академик Пловдив гостува в Самоков на Рилски спортист.