вторник , декември 10 2019

Обзор на кръга в НБЛ

Осмият кръг в Националната баскетболна лига определено позавърза интригата в шампионата. Разликите между тимовете в класирането вече са по-малки, макар и фаворитите да продължават да са в челото. Левски Лукойл и Балкан са водачи с по 7 победи и 1 загуба. Берое вече заема самостоятелно третата позиция с 6 успеха и 2 поражения, следван от Рилски спортист с 5 победи. Академик Пловдив и съимениците им от София дават заявка за по-силно представяне, имайки вече равен баланс 4-4. Черно море Тича също бележи прогрес, заемайки седмото място вече с 3 спечелени мача. Спартак Плевен е осми с 2 победи и 6 загуби, а извън зоната на плейофите засега са Черноморец и Ямбол с по едва един спечелен мач.

Младият тим на Академик София за втора поредна седмица спечели инфарктна победа, което определено показва израстване при момчетата на Георги Давидов. В ниско резултатен, но изпълнен с интрига мач, „студентите“ се наложиха над Спартак Плевен със 77:76. Домакините поведоха набързо в резултата с 23:9, но плевенчани върнаха серия от 9-0 и изоставаха със 7 точки след 10 минути игра. През втората част и двата тима бележеха трудно, но все пак Академик имаше добър аванс от 10 пункта на полувремето. След паузата нямаше съществена промяна, но последните минути бяха изключително интересни. Домакините поведоха с цели 18 точки и вече се виждаха победители, но тимът на Спартак, воден от бившия играч на Берое Николай Титков върна цели 14 безответни точки. В последните секунди спартаклии имаха златен шанс да изкопчат победата, но Димитър Маринчешки пропусна два решителни наказателни удара, с което успехът остана в Правец. Именно при наказателните удари бе голямото предимство за Академик в тази среща. „Студентите“ вкараха цели 19 от 20 опита от наказателната линия, което им донесе четвърта победа от началото на сезона. Александър Милов бе над всички в мача с 22 точки за победителите. Димитър Маринчешки записа поредния си дабъл-дабъл за Спартак – 17 точки и 12 борби. Георги Давидов сподели сред мача, че е виждал как победата си отива, но успехът е много важен за неговия отбор.

Единственият двубой от кръга, в който нямаше никаква интрига от началото до края, бе в Ботевград, където шампионът Балкан спечели очаквана победа над Ямбол със 112:86. Единственото през третата част ямболии бяха равностойни на по-класния си опонент, но за обрат вече беше несериозно да се говори. Петима играчи на домакините завършиха с повече от 15 точки, като най-резултатен все пак бе Димитър Димитров с 19. Кени Хол реализира дабъл-дабъл от 17 точки и 12 борби. Най-резултатният баскетболист в мача обаче бе състава на Ямбол. Александър Матушев отбеляза 23 точки. След двубоя и двамата треньори не бяха доволни от играта на своите състезатели в защита.

Поредният кръг с дербита между лидерите противопостави тимовете на Рилски спортист и Левски Лукойл. Гостите спечелиха труден, но много важен успех с 95:89. Двубоят ще се запомни и с дебюта за Левски Лукойл на Борислав Младенов – син на легендата на българския баскетбол Георги Младенов. Срещата започна равностойно и зрелищно в атакуващ план. Гостите имаха предимство от едва една точка след 10 минути игра – 24:25. През втората част резултатността леко спадна, а Лукойл се оттегли на почивка с 4 точки аванс. След паузата тимът от София стигна до най-голямата си преднина в срещата – 6 точки, но точно в този момент Рилецо направи силна серия и водеше с 4 след 30 игрови минути. В началото на последната четвърт се стигна до нов обрат във водачеството и дори до равенство 5 минути преди сирената. В крайна сметка със силна стрелба от тройката в решаващите моменти на Куан Чийтам Левски Лукойл стигна до победата. Топреализатор на срещата стана Венцислав Петков от столичния тим с 25 точки, от които 5 тройки, Куан Чийтам и Йордан Минчев завършиха с дабъл-дабъл. За Рилски Брандън Браун и Зейвиър Джонсън вкараха по 19 точки. Людмил Хаджисотиров заяви, че се е получил силен и равностоен двубой, в който грешките на неговите играчи са довели до поражението. Константин Папазов също бе на мнение, че срещата е била равна и като цяло всеки от отборите в четворката може да победи другите.

Берое допусна тежка загуба при гостуването си в Пловдив на Академик Бултекс 99 с 91:63. Загубата бе втора за „зелените“ от началото на сезона и сложи край на серията от шест последователни победи. И в този двубой капитанът на Берое Александър Янев отново не успя да участва в срещата поради контузия. Старозагорци влязоха трудно в срещата и след първите десет минути изоставаха с цели 20 точки – 30:10. Още тогава вече бе ясно, че поражението трудно може да бъде избегнато. През втората част неочаквано високата резултатност на домакините в атака спадна, но и беройци не предложиха нещо извънредно в предни позиции. След почивката преднината на пловдивчани бе леко намалена до 14 точки 10 минути преди края. Надеждите на беройци за нещо повече в срещата бяха прекършени още в самото начало на последната част. Силна серия от тройката уби всякаква интрига. Финалната сирена дойде при 91:63. Домакините завършиха с 14 вкарани тройки, от които впечатляващите 5 от 5 опита на Уилям Пери, който стана най-резултатният играч в мача с 19 точки. И останалите четирима баскетболисти от стартовата петица на Академик вкара над 10 точки. За Берое Реджър Дауъл завърши със 17, а Антъни Уокър с 16. Наставникът на домакините Асен Николов призна, че преди месец не е вярвал, че неговият Академик би могъл да победи Берое. Любо Минчев обобщи представянето на своите с оценката „нищо не играхме“.

Черно море Тича постигна трета поредна домакинска победа. Варненци спечелиха морското дерби срещу Черноморец с 99:87. Домакините имаха инициативата през по-голямата част от двубоя. Тяхната преднина на полувремето бе само 3 точки, но в третата четвърт осъществиха страхотна серия от 12-0, която бе решаваща за крайния изход от срещата. Джими Гавин вкара 27 точки за победителите, а Симеон Илиев допринесе с дабъл-дабъл от 20 точки и 11 борби. Много силен мач изигра Блейк Рейнълдс от Черноморец, който завърши с дабъл-дабъл от 23 точки и 12 борби, а Джамал Кинг също отбеляза 23 точки. Галин Стоянов сподели, че победата за Тича е била задължителна, което е внесло напрежение при неговите състезатели. Йордан Колев посочи слабата защита като основна причина за загубите на Черноморец.

Деветият кръг в шампионата противопоставя в съботната вечер от 18 часа Ямбол срещу Рилски спортист, Спартак Плевен срещу Балкан и Черноморец срещу Академик София. В неделя от 18 Берое приема Черно море, а Академик Бултекс 99 гостува на Левски Лукойл.