вторник , ноември 19 2019

Обзор на втория кръг в НБЛ

Вторият кръг в Националната баскетболна лига започна още в четвъртък с двубоя между Черно море Тича и Левски Лукойл. Голямото събитие от този мач бе завръщането на варненските баскетболисти в Двореца на културата и спорта във Варна. Пред около 1000 свои фенове баскетболистите на Черно море очаквано загубиха от големия фаворит в първенството с 62:82. От самото начало на срещата си пролича, че Лукойл няма как да изпусне победата. На полувремето гостите водеха с 14 точки, а след почивката дори увеличиха преднината си. Брандън Йънг вкара 20 точки за Левски Лукойл, също толкова, но гарнирани и с 10 борби, записа Симеон Илиев от Тича. Треньорът на домакините Галин Стоянов сподели след мача, че чувството отборът да се завърне в ДКС е прекрасно, но Черно море е нямало как да се противопостави на Левски Лукойл заради липсата на високи играчи в състава. Константин Папазов в типичния си стил каза, че българският баскетбол не може без Варна, макар той да е бил най-освиркваният човек в тази зала през годините.

Рилски спортист спечели гостуването си на Черноморец с 98:75, но победата не дойде толкова лесно. Домакините, за които това бе първи домакински мач след завръщането в НБЛ, дадоха сериозен отпор на Рилецо и дори водеха на полувремето с 50:45. След почивката гостите изиграха изключителна силна трета част, която спечелиха със смазващото 30:8 и до края увеличиха аванса си. Блейк Рейнълдс от Черноморец стана топреализатор на срещата с 26 точки. Брандън Браун вкара 22 точки за Рилски, Игор Кесар добави 20.

Ако можем да говорим за изненада този кръг, то тя безспорно дойде в Плевен, където местният Спартак надделя над Академик Бултекс 99 с 97:85. Впечатляващото в победата на спартаклии бе, че едва 7 играчи на домакините взеха участие в мача, но те отбелязаха цели 14 тройки. Отличник от зоната за 3 точки бе Николай Маринов с 6 от 6 успешни опита и общо 22 точки. Димитър Маринчешки пък стана най-резултатният баскетболист в мача с 28 точки. За гостите Обрад Томич вкара 26. През цялата среща Спартак налагаше волята си и методично увеличаваше преднината си. Треньорът на плевенчани Александър Дяковски нямаше думи, с които да благодари на своите момчета за героичната победа, докато Асен Николов резонно не бе доволен от никого.

Местното дерби между Академик Правец и Балкан Ботевград очаквано бе спечелено от шампионите. Те победиха като гост със 102:88. Мачът бе много интересен и равностоен през първото полувреме, като и двата тима демонстрираха добра успеваемост в нападение. Все пак по-високата класа на Балкан си каза думата през второто полувреме, когато гостите продължиха да вкарват, докато процентът в атака на младите играчи на Академик поспадна. Все пак за тях остана малката утеха, че топреализаторът на срещата бе от техния отбор – Николай Грозев, който се отличи с 29 точки. За Балкан Дейшон Найт вкара 25. Георги Давидов бе доволен от своите играчи, които, по думите му, вече показват баскетболните си качества и радват публиката, която също вече започва да пълни залата. Неговият колега Йовица Арсич сподели, че тимът на Балкан вече е една крачка напред към това, което той иска да вижда.

Берое записа първа победа в Националната баскетболна лига. При гостуването си на Ямбол беройци се наложиха с 93:82. Първата четвърт в мача бе равностойна. Все пак след 10 минути игра нашите водеха с 24:21. Тимът на Ямбол се държеше на близка точкова дистанция от Берое едва няколко минути през втората част. По-високата класа на беройските състезатели си каза думата и на полувремето резултатът бе 37:48. След почивката играчите на Берое не позволиха никакво отпускане. В крайна сметка финалната сирена дойде при резултат 82:93, което е стъпка в посока на това отборът да излезе от лошата седмица, която имаше след загубата от Левски Лукойл в откриването на шампионата и последвалото отпадане от ФИБА Къп. Най-добър в мача бе капитанът Сашо Янев, който се отличи с 24 точки, 9 борби и 4 асистенции. 15 точки отбеляза Реджър Дауъл, а Иван Лилов добави 13. За Ямбол най-резултатен бе Дарин Иванов с 19 точки. Любо Минчев бе доволен от играта на своите състезатели, а Иван Чолаков заяви, че неговият Ямбол върви в правилната посока.

В следващия кръг на 19 октомври, събота, от 18 часа Берое приема Спартак Плевен. По същото време са двубоите Рилски спортист – Академик София и Академик Пловдив – Черноморец, половин час по-късно Балкан приема Черно море Тича. Кръгът започва още в петък от 19 часа с домакинството на Левски Лукойл на Ямбол.