вторник , ноември 19 2019

Какво се случи в четвъртия кръг от НБЛ

Четвъртият кръг на Националната баскетболна лига предложи почти всичко на баскетболните фенове. Имаше оспорвани дербита, изненади, разгроми, радост, разочарование. Два отбора в лицето на Левски Лукойл и Балкан останаха непобедени и водят в подреждането с 4 успеха. Берое и Рилски спортист ги следват с по три победи и 1 поражение. Академиците от Пловдив и Правец са с равен баланс 2-2, Черно море и Спартак Плевен имат по една победа, а Ямбол и Черноморец се очертават като аутсайдери без нито един успех.

Дербито между Академик София и Академик Бултекс 99 предложи много интересна битка и донесе изненадата на кръга. Младите състезатели на Георги Давидов се наложиха над своя опонент с 87:83. През целия мач двата отбора се бяха скопчили в здрава битка и нито един от тях не успяваше да се откъсне напред в резултата. Домакините обаче показаха по-здрави нерви и успяха да удържат успеха в последните минути. Андрей Иванов направи много силен мач, записвайки дабъл-дабъл от 27 точки и 11 борби, а Лъчезар Димитров също вкара 27 точки, пребори се за 6 борби и направи цели 7 асистенции. За гостите над всички бе капитанът Василе Бачев, завършил с 26 точки и 8 борби. Наставникът на домакините изрази надежда тази победа да не остане единствена за неговия тим, докато Асен Николов призна превъзходството на съперника и посочи защитата като слабата част от играта на пловдивския Академик.

Берое достави истинска наслада за своите фенове при символичното гостуване на Черноморец, което се игра в Стара Загора. Заралии „счупиха“ коша на своите противници, побеждавайки с цели 50 точки разлика – 122:72. Беройци демонстрираха изключително силен процент в атака – близо три четвърти за 2 точки и 12 тройки от 22 опита. Топреализатор на срещата стана Блейк Рейнолдс от Черноморец с 32 точки. Ивайло Тонев вкара най-много за старозагорци – 18, по 17 отбелязаха Александър Янев, Иван Лилов и Реджър Дауъл, а Остин Прайс 16. Господар под коша бе Трей Моузес, записал дабъл-дабъл от 10 точки и 14 борби. Любо Минчев бе доволен, че неговите състезатели са намалили грешките през второто полувреме, докато Йордан Колев бе крайно разочарован, че неговият тим е дошъл в Стара Загора просто да отбие номера.

Голямото дерби на кръга без съмнение бе в Ботевград, където местният Балкан се наложи над Рилски спортист с 85:83. Мачът беше много интригуващ, като в отделни периоди от него и двата отбора повеждаха с двуцифрени разлики. Първи това сториха гостите от Самоков, които направиха много силна първа част, докато домакините се виждаха сигурни победители след третата четвърт. Рилецо обаче се върна в играта и 3 секунди преди финалната сирена имаше златен шанс за победен кош, който пропуснаха. Дейшон Найт бе най-резултатен за Балкан с 18 точки. За Рилски спортист 19 отбеляза Зейвиър Джонсън. Йовица Арсич сподели след двубоя, че Балкан е спечелил със силна защита в третата част, с Людмил Хаджисотиров изрази мнение, че Рилски трябва да намали грешките, за да печели мачовете си.

Левски Лукойл записа четвърта поредна победа. Вицешампионите надделяха без напрежение при гостуването си на Спартак Плевен със 109:75. Гостите започнаха много силно срещата и водеха с 16 точки още след 10 минути игра. До края те не просто не се отпуснаха, а даже увеличаваха преднината си. За Спартак отново Димитър Маринчешки изигра 40 минути без смяна, в които реализира дабъл-дабъл от 28 точки и 11 борби. За Лукойл Христо Захариев завърши с 20 точки, а Асен Великов с 19. Техният треньор Констатин Папазов отчете силната игра на своите състезатели, особено в защита. Александър Дяковски каза, че Спартак се е сблъскал с реалността.

Черно море Тича зарадва своите фенове с първа победа за сезона у дома срещу Ямбол с 93:79. Варненци имаха проблем със своя съперник само в първите 10 минути, след което видимо бяха по-добрият отбор на паркета. Николай Георгиев бе техният водещ реализатор с 27 точки. За Ямбол Стейвиън Алън направи дабъл-дабъл от 19 точки и 10 борби. Логично Галин Стоянов бе много доволен от успеха, който е дошъл със силна игра и в двете фази, докато Иван Чолаков бе тотално разочарован, като заяви, че е време да спира с треньорството.

Следващият кръг в първенството започва в петък от 18 часа с двубоя Рилски спортист – Черно море тича. В събота от 18 часа Берое приема Академик София, Левски Лукойл е домакин на Черноморец, Спартак Плевен гостува в Ямбол, а в Пловдив среща си дават местният Академик и шампионът Балкан.