понеделник , октомври 14 2019

Какво се случи в първия кръг в НБЛ

След повече от 4 месеца пауза, новият сезон в Националната баскетболна лига стартира с интересни мачове и попълнен състав от 10 отбора. Добрата новина за всички треньори е, че вече няма да има почиващ отбор всеки кръг, като по този начин тимовете няма да губят игрови ритъм.

Без съмнение, дербито на кръга между два от основните претенденти за титлата и разпределението на медали в шампионата се състоя в Стара Загора, където за съжаление на всички старозагорци Берое загуби от Левски Лукойл с 65:84. Решаващ за поражението се оказа ниският процент на успеваемост в стрелбата, особено от зоната за 3 точки. Беройци отбелязаха едва 4 тройки, докато гостите реализираха цели 13, 6 от които на национала Чавдар Костов. С много силна игра се отличиха още младият Йордан Минчев, както и бившият играч на Берое Венцислав Петков. Предимството на Лукойл дойде и от по-бързата транзиция при атаките, докато на домакините определено им липсваше и късмет, като неведнъж топката се търкаляше по ринга след шутове на играчи в зелено, но така и не искаше да влезе в коша. Все пак през първото полувреме срещата бе равностойна, като след 20 минути игра резултатът бе 31:36, но третата и четвъртата част бяха напълно еднакви и то в полза на столичани – по 17:24.

Най-позитивното в мача бе горещата подкрепа на старозагорската публика, която винаги кара своите играчи да се чувстват като победители! Добри думи за играта си заслужават Иван Лилов, отличил се с 15 точки и Трей Моузес, който записа дабъл-дабъл от 12 точки и 10 борби. На няколко пъти пък Антъни Уокър и Наашон Джордж вдигаха на крака беройската публика със зрелищни забивки. След двубоя треньорът на Берое Любо Минчев отдаде загубата на силното оръжие на Левски Лукойл – бързата атака, на която старозагорският тим не е имал отговор. Той поздрави съперника за заслужения успех. Константин Папазов, който дори при близо 20 точки разлика крещеше на своите състезатели да продължат да атакуват, сякаш се борят за спечелването на Евролигата, заяви, че тази победа ще даде самочувствие на неговия отбор, но не го прави автоматично шампион.

Началото на шампионата бе дадено и със страхотния двубой между Академик София и Черно море Тича. В него домакините спечелиха трудна, но много сладка победа с 92:89. През целия мач двата отбора вървяха почти наравно в точките и до последно победителят не бе ясен. Буквално в последната минута тройка на Андрей Иванов и добавка на Цветомир Чернокожев донесоха успеха за Академик. Именно Чернокожев бе и най-резултатен в срещата с 22 точки, като Андрей Иванов допринесе с дабъл-дабъл от 15 точки и 11 борби. За варненци много силен мач изигра Симеон Илиев, който също се отличи с дабъл-дабъл от 21 точки и 10 борби, а 16 точки вкара Николай Георгиев. Наставникът на Академик Георги Давидов бе доволен от характера, с който неговият отбор е изковал успеха срещу пряк съперник, а Галин Стоянов обеща, че Черно море ще има много по-сериозна роля в първенството, отколкото през миналата кампания.

Голямата звезда на мача между Академик Бултекс и Ямбол бе старозагорецът и любимец на беройската публика от изявите си със зелено-белия екип Тенчо Тенчев. Той бе с основен принос за успеха на пловдивчани с цели 9 отбелязани тройки за 27 точки. Самият Тенчев заяви след срещата, че не се спомня някога да е имал такава успеваемост от далечно разстояние. Голяма роля в безапелационната победа на Бултекс над Ямбол със 116:78 имаше още и капитанът на домакините Васил Бачев, който завърши с 23 пункта. Асен Николов заяви след мача, че неговият Академик се е справил добре като за първи мач, а Иван Чолаков чистосърдечно призна, че Ямбол е гледал как Академик играе.

Обновеният състав на Рилски спортист очаквано надделя у дома над Спартак Плевен с 92:75. Рилецо изкова успеха със силна първа и трета част, като основното предимство на самоковският тим бе играта под коша, където те отбелязаха повече точки и овладяха повече борби от съперника. Доскорошният капитан на Берое Тихомир Желев направи успешен дебют с 16 точки, от които 4 тройки, но над всички в мача бе Йонас Багстет, който направи впечатляващ дабъл-дабъл от 24 точки и 12 борби. Брандън Браун бе на висота, завършвайки с 21 точки. Наставникът на домакините Людмил Хаджисотиров заяви, че отборът има по-голям потенциал от показаното, докато Александър Дяковски посочи подаръците, които играчите му са дали на съперника като основна причина за поражението.

Дебютантът в Лигата Черноморец имаше много тежка задача да стартира с гостуване на шампиона Балкан. Очаквано ботевградчани се наложиха с 83:70, но победата им не дойде толкова лесно. Домакините стартираха с добра преднина от 7 точки след първите 10 минути игра, но бургазлии изравниха на полувремето – 40:40. Решаваща за успеха на Балкан бе силна трета четвърт, в която победителят стана ясен. Триото Дейшон Найт, Михайло Секулович и Димитър Димитров бе над всички, записвайки съответно с 21 и по 17 точки, докато за гостите Джамал Кинг вкара 21 точки, а 217-сантиметровият гигант Миленко Велкович се пребори за внушителните 18 борби. Йовица Арсич призна, че неговият Балкан е подценил двубоя, докато Йордан Колев заяви, че Черноморец сам не е вярвал, че ще стигне до обрат в резултата.

Вторият кръг в Националната баскетболна лига започва още в четвъртък от 18 часа, когато Черно море Тича ще приеме Левски Лукойл в Двореца на културата и спорта във Варна. В събота от 18 часа са двубоите Академик Правец – Балкан, Спартак Плевен – Академик Пловдив и Черноморец – Рилски спортист. В неделя също от 18 Берое гостува в Ямбол. Преди това е най-важният тест за беройци, а именно реваншът с холандския Лайден в турнира на ФИБА Европа в сряда от 21 часа.