понеделник , октомври 14 2019

Берое стартира шампионата със загуба

Берое стартира новия сезон в Националната баскетболна лига със загуба. Пред почти пълната зала в Стара Загора нашите отстъпиха на Левски Лукойл с 65:84. Решаващ за поражението се оказа ниският процент на успеваемост в стрелбата, особено от зоната за 3 точки.

Наставникът на Берое Любо Минчев стартира двубоя с петица в състав: Роджър Дауъл, Остин Прайс, Иван Лилов, Трей Моузес и Станислав Ваклинов. Стабилно количество минути записаха от пейката Сашо Янев, Наашон Джордж, Антъни Уокър и Деян Карамфилов.

Мачът започна с много ниска резултатност. Близо 2 минути и двата отбора не успяваха да вкарат кош. Нулата на таблото бе нарушена от точен шут за 2 точки на Иван Лилов за Берое. Гостите отговориха с тройка на национала Чавдар Костов. До седмата минута двубоят бе равностоен с леко точково предимство за домакините. В този момент обаче на преден план излезе индивидуалната класа на младия играч на Лукойл Йордан Минчев, който с няколко красиви пробива изведе своя тим напред. Крайният резултат за първата част 15:19 бе фиксиран със зрелищна тройка на Уокър от Берое.

Вторите 10 минути започнаха с точни попадения за гостите от близко разстояние, докато беройци се пробваха от средно и далечно, но нямаха късмет, като топката на няколко минути се търкаляше по ринга и излизаше. Най-голямата си преднина Левски Лукойл достигна при 18:29. С три поредни коша на Трей Моузес, един от които от фаул, Берое се доближи на 5 точки от своя противник при 27:32. До края на полувремето две зрелищни забивки на Джордж и Уокър за Берое и точни стрелби за 2 точки на Великов и Смит за гостите фиксираха резултат 31:36 на почивката.

След паузата беройци не успяха да отбележат кош цели 3 минути и половина, по време на които гостите вкараха 8. Иван Лилов счупи каръка за нашите с тройка. Тя обаче не се превърна в тенденция и Левски Лукойл продължи да трупа преднина, която достигна рекордните за мача до този момент 16 точки 13 минути преди края на мача. До сирената за край на третата четвърт играта вървеше кош за кош и частта завърши при 48:60.

Заключителните минути стартираха с тройка на Чавдар Костов за Лукойл, след което имаше поводи за оптимизъм за беройските фенове. Играта в подкошието потръгна и първо Сашо Янев, а после и Трей Моузес отбелязаха кош с фаул, което приближи нашите на 7 точки иоставане 7 минути преди края. С две поредни тройки Куан Чийтам обаче охлади ентусиазма на домакините. Интригата окончателно приключи две минути преди сирената след две последователни тройки на Чавдар Костов и Венци Петков. До края срещата се доиграваше, като крайният резултат бе фиксиран при 65:84.

Най-резултатен в мача бе Чавдар Костов от Лукойл с 23 точки, от които 6 тройки, Венци Петков добави 16. За беройци Иван Лилов вкара 15 точки, а Трей Моузес се отличи с дабъл-дабъл от 12 точки и 10 борби.

Идната седмица на Берое предстои, може би, най-важният тест в началото на новия сезон. В сряда от 21 часа нашите гостуват на холандския Лайден в реванш от предварителния кръг на турнира ФИБА Къп. Припомняме, че беройци имат 15 точки аванс от първата среща. В Националната баскетболна лига на Берое предстои гостуване на Ямбол, което е насрочено за 13 октомври, неделя, от 18 часа.