понеделник , октомври 14 2019

Обзор на кръга в НБЛ

Първият кръг от третото завъртане в Националната баскетболна лига премина без участието на почиващия в този рунд тим на Берое. Изиграха се 4 срещи, в които резултатите не бяха изненадващи, но в две от тях имаше сериозни емоции и интрига до края.

Левски Лукойл бе допуснал две поражения до момента през сезона, първото от които като гост на Спартак Плевен. Втората за кампанията визита на столичани на Спартак отново бе на крачка да се превърне в загуба, но този път тимът на Константин Папазов се спаси. Мачът започна с леко предимство за гостите, които спечелиха първата четвърт с 23:21, а на полувремето водеха с 39:34. Второто полувреме започна отново силно за Лукойл, който поведе с 11 точки при 52:41, но в този момент Спартак изригна с невероятна серия и поведе с 59:55. „Сините“ отговориха с ново излизане напред в резултата, но плевенчани не се отказаха и минута преди края се виждаха победители с преднина от 7 точки. С тройка на Божидар Аврамов и точни наказателни удари Лукойл прати двубоя в продължение, в което наложи волята си за крайното 92:85. Патрик Рембърт бе най-резултатен за победителите с 27 точки, 20 добави Божидар Аврамов. За Спартак Цветослав Острев бе над всички с 22 точки. Тити Папазов бе доволен, че отборът му е стигна до успеха в този много емоционален мач, а Александър Дяковски заяви, че играчите му са рухнали психически в допълнителните 5 минути.

Другото дерби в кръга бе в Ботевград, където Балкан спечели много трудно срещу Академик Бултекс със 103:99. Изненадващо или не гостите от Пловдив доминираха през първото полувреме, като спечелиха първата част с 30:26, а на полувремето имаха аванс от 6 точки – 51:45. Балкан изравни резултата за 74:74 преди последната четвърт, в която Венцислав Петков донесе успеха на своя тим, вкарвайки цели 17 точки само за 10 минути игра. Бившият играч на Берое отбеляза цели 9 тройки в мач и завърши с 31 точки. Микейл Хопкинс реализира 23. За Академик над всички отново бе Васил Бачев с 34 пункта. Наставникът на домакините Небойша Видич отправи предупреждение към отбора си, че не бива да се допускат близо 100 точки на мач, а Асен Николов призна, че играчите му няма търпението и класата да печелят подобни завързани двубои.

Рилски спортист се поздрави с комфортна победа над Черно море Тича във Варна. Самоковският тим се наложи със 100:82, най-вече заради силна игра в края на мача. Младият отбор на домакините поддържаше интригата до началото на четвъртата четвърт, когато гостите показаха класата си и отвориха разлика. 19 точки за Рилецо отбеляза Юджийн Харис, докато традиционно Георги Боянов бе най-добър за Черно море с дабъл-дабъл от 24 точки и 13 борби. Треньорът на варненци Галин Стоянов каза, че тимът му сам е помогнал на Рилски да излезе от нокдауна и да спечели мача. Людмил Хаджисотиров сподели, че отборът му е играл на ръба на възможностите си и е спечелил най-вече заради предимството си в подкошието.

Ямбол разгроми у дома правешкия Академик със 107:77. За страхотната победа на ямболии допринесоха и кадровите проблеми в състава на гостите, за които не играха водещите състезатели Цветомир Чернокожев и Николай Николов. През целия мач домакините доминираха и направиха най-резултатното си представяне през собствена публика до момента през сезона. Айзея Уилямс завърши с 24 точки, Смит добави 22 за победителите. За Академик ямболията Андрей Иванов записа 21 точки и 13 борби, 20 реализира Александър Милов. Треньорът на Ямбол Иван Чолаков изрази надежда, че тимът му ще играе по-сериозна роля в първенството тази година, докато Георги Давидов бе разочарован от титулярите си.

Единственият отбор с мач по-малко е Берое. Нашите вече заемат третото място в класирането с 12 победи и 4 загуби. Пред старозагорци са Левски Лукойл с 15 успеха и 2 поражения и Балкан с баланс 11-6, а четворката допълва Рилски спортист с актив 10-7. Пети е Академик Пловдив с 8 победи и 9 загуби, следван от Ямбол и Спартак Плевен с по 7 успеха и 10 поражения, Академик София е осми с 4 победи и 13 неуспеха, а последен остава Черно море Тича с едва 2 победи през кампанията.

В съботния 16 март от 19 часа Берое приема Академик Бултекс 99, а за час по-рано са насрочени двубоите Академик София-Черно море, Ямбол-Левски Лукойл и Балкан-Рилски спортист.