събота , юли 20 2019

Обзор на кръга в НБЛ

17-ият кръг в Националната баскетболна лига отново предложи интересни битки на феновете на баскетбола у нас.

За огромно съжаление във втори пореден кръг Берое загуби изненадващо с 1 точка разлика от отборите в дъното на таблицата. Беройци отстъпиха във Варна на местния Черно море Тича с 98:97. До голяма степен поражението се дължи на натоварената програма на тима с двубои през 2 дни в първенството и Балканската лига. Треньорският щаб имаше и поредните проблеми със състава. Джеймс Уайт изобщо не бе в групата за мача с Тича, а Далин Бачински все още не е възстановен напълно от здравословните си проблеми.

Двубоят започна равностойно, като след 10 минути игра резултатът бе равен – 21:21. Във втората четвърт беройци вдигнаха оборотите и се оттеглиха на почивка с 15 точки преднина при 53:38. След това обаче настъпи необясним спад. Черно море бързо намали разликата и 10 минути преди сирената изоставаше с едва 4 точки. Най-лошият сценарий за Берое стана реалност в последните минути, които бяха изпъстрени с равенства и смени на водачеството. 9 секунди преди края домакините поведоха с точка, след което последваха пропуски на нашите и изненадата стана факт. Георги Боянов бе над всички в мача с цели 39 точки и 17 борби, а от нашите Сашо Янев вкара 30 и също направи дабъл-дабъл с 11 борби.

Със сигурност класата на тима не отговаря на представянето в последните два двубоя, в които нашите загубиха от Ямбол и Черно море. Неслучайно наставникът Любо Минчев определи загубата като срамна, а Галин Стоянов бе на върха на щастието от едва втория успех на младия варненски тим в шампионата.

Лидерът в Лигата Левски Лукойл очаквано нямаше никакви проблеми срещу втория си тим Академик и спечели лесна победа със 106:71. През целия двубой домакините увеличаваха методично преднината си и въпросът бе единствено с каква разлика ще спечелят. Миливое Мийович бе най-резултатен с 28 точки за Лукойл, а за правешкия Академик бившият бероец Ники Николов вкара 15. Константин Папазов логично бе много доволен от победата на Лукойл и загубата на Берое във Варна, което по всяка вероятност ще донесе и първото място за тима му в първата фаза на първенството. Георги Давидов пък коментира, че Академик е слязъл доста под нивото си в тази среща.

Тимът на Ямбол продължи с изненадите, след като победи като домакин сочения за фаворит Академик Бултекс с 82:73. Мачът бе равностоен с леко предимство за домакините до началото на последната четвърт, когато пловдивчани излязоха напред в резултата с 1 точка. До края обаче Ямбол бе по-точен в стрелбата и се поздрави с втора поредна победа. За Ямбол Айзея Уилямс и ЛаРон Смит нанизаха по 18 точки. По 15 точки за Академик Бултекс реализираха Младен Виткович и Питър Олисемека. Треньорът на Ямбол Иван Чолаков заяви, че смята победата на тима си за заслужена, а колегата му Асен Николов определи мача като слаб за своя отбор.

Рилски спортист се върна на победния път, след като преди това бе записал 3 поредни поражения. Тимът от Самоков надделя при гостуването си на Спартак Плевен с 96:89. Домакините стартираха по-добре, но със силна втора част Рилецо поведе на полувремето с 6 точки разлика. След почивката Рилски на моменти водеше с двуцифрена разлика, Спартак се опитваше, но така и не успя да се доближи до своя опонент. За победителите 23 точки, 8 борби и 6 асистенции записа Златин Георгиев. За Спартак 20 точки, 8 борби и 6 асистенции регистрира Иван Лилов. Треньорът на домакините Александър Дяковски поздрави играчите си за желание, което са демонстрирали, въпреки поражението. Людмил Хаджисотиров коментира, че победата е била изключително важна с оглед неуспехите и кадровите проблеми в Рилецо в последно време.

След изиграването на срещите от кръга Левски Лукойл вече е още по-убедителен лидер с актив от 13 победи и 2 загуби. Втори е Берое вече с 11 успеха и 4 поражения, следван от Балкан с 10 победи и 5 неуспеха, а четвърти е Рилски спортист с победа по-малко. Академик Пловдив е пети с отрицателен баланс 7-8, близо до тях е Спартак Плевен с 6-9, Ямбол има вече 5 победи и 10 загуби, Академик София е с 4 успеха и 11 поражения, а Черно море Тича е на дъното с актив от 2 победи и 13 загуби.

На 9 февруари, събота ще се изиграе последният кръг от второто завъртане в шампионата. От 18 часа Берое приема Балкан в дербито на челниците, а Академик София е домакин на Спартак Плевен. Половин час по-късно Черно море гостува в Пловдив на Академик Бултекс 99. Също от 18 часа ще се изиграе интересната среща от 16-тия кръг между Рилски спортист и Левски Лукойл, която бе отложена поради грипна епидемия в състава на Рилецо. Това налага последният мач от следващия кръг между Рилецо и Ямбол да се играе на 16 февруари от 18 часа в Самоков. За тази дата са насрочени реваншите от полуфиналите в турнира за Купата на България, но тези два отбора вече отпаднаха от надпреварата и ще имат възможност да изиграят отложения мач помежду си.