понеделник , май 20 2019

Берое срази Левски Лукойл след страхотна драма

Берое постигна осма поредна и общо десета победа в Националната баскетболна лига, побеждавайки лидера в класирането Левски Лукойл с 85:84 в изключително драматичен сблъсък, игран пред повече от 1000 зрители в Общинска спортна зала Стара Загора. Двубоят бе изпъстрен с много нерви и напрежение, но беройският характер отново зарадва старозагорци с успех!

Берое започна срещата с титулярна петица в състав Александър Янев, Николай Стоянов, Конър Франкамп, Далин Бачински и Тре Когинс. За щастие на повече от хилядата фенове по трибуните първият кош бе за старозагорци. След неуспешно нападение на Левски Лукойл Франкамп подаде към Николай Стоянов, който от зоната на двете точки успя да отбележи. Попадението буквално взриви трибуните в залата. В следващите минути тимът на Тити Папазов взе инициативата и след няколко точни стрелби поведе с 6 точки преднина в средата на първата част. Това накара старши треньора Любо Минчев да прибегне до първото прекъсване в срещата. Именно след паузата беройци наваксаха изоставането за 15:15. В крайна сметка частта приключи при 19:18 за домакините.

Вторите десет минути бяха белязани от изключително равностойна игра. Доказателство за това е фактът, че цели 6 пъти двата отбора достига до равен точков актив-20:20,24:24,32:32,34:34,36:36,38:38. Играчите в зелен екип успяха за кратко да отворят преднина от 6 точки, която обаче сравнително бързо бе заличена. Три секунди преди края на полувремето гостите получиха право да изпълнят 2 наказателни удара, които Калоян Иванов реализира. В оставащото време опитът на Берое за нападение не сполучи и частта приключи при 38:38.

След почивката отново играта бе равностойна за няколко минути, след което гостите от Лукойл дръпнаха чувствително в резултата. Играта на нашите в нападение не спореше, а играта бе накъсана с множество нарушения. Нервите в един момент взеха връх и в разстояние на няколко минути първо Станислав Ваклинов бе принуден да напусне за пето лично нарушение, а след това Любо Минчев получи технически фаул. Някои решения на съдиите предизвикаха основателното негодувание на беройската публика. След силна серия сините поведиха с цели 11 точки разлика – 54:43. Наставникът на Берое поиска прекъсване, след което беройци направиха серия от 5:0, завършена със зрелищна забивка на Джеймс Уайт за 48:54. След прекъсване, поискано от Тити Папазов, беройци отново вкараха 2 безответни коша, а Джеймс Уайт за втори път заби в ринга на гостите за 52:54. За съжаление точно когато домакините започваха своя обрат, Далин Бачински също бе принуден да напусне терена за пето лично нарушение. По този начин в последните 10 минути Берое остана без титулярен център. В тази роля трябваше да влизат Джеймс Уайт и Александър Янев. Десет минути преди края резултатът бе 54:58 в полза на Левски Лукойл.

Зелените влязоха в заключителните минути с излишно напрежение, което позволи на гостуващия тим да покачи преднината си на 9 точки. Двубоят продължи да се изнервя. Този път жертва на напрежението падна Джеймс Уайт, който също напусна за пети фаул. Куриозно или не, когато беройци останаха с крайно ограничен състав и „ниска“ петица, играта потръгна. След невероятни изяви на Конър Франкамп и Сашо Янев нашите излязоха напред в резултата при 72:71! След 2 поредни точни стрелби на Франкамп и Тихомир Желев Берое излезе поведе със 77:74. Последва обаче кош и фаул за Лукойл, които изравниха резултата 2 минути преди края. В следващата атака беройци сгрешиха, Захариев вкара тройка за гостите, след което Тишо Желев бе фаулиран за 3 наказателни удара, но за жалост отбеляза само един. Тре Когинс обаче поправи грешката на съотборника си и изравни резултата с 2 фаула, след което Ники Стоянов вкара страхотна тройка за 85:82 21 секунди преди края! Патрик Рембърт вкара 2 фаула, с което свали преднината на нашите само на 1 точка 13.7 секунди преди последния съдийски сигнал. Незнайно защо обаче, съдийската тройка реши отново да се намеси с неадекватно отсъждане и даде последната атака в мача за Левски Лукойл. Публиката в залата реагира прекалено и полетя бутилка на игрището, след което за няколко минути баскетбол не се игра. Първоначално Левски Лукойл бе изкаран от терена от спортния си директор Тодор Стойков, след което последва размяна на реплики между двамата треньори Любо Минчев и Тити Папазов, поради което Минчев бе изгонен. Сините обаче не успяха да отбележат в последните секунди, като топката лазеше по ринга, за да запази скъпоценната точка, с която Берое победи с 85:84!

Най-резултатен за Берое стана блестящият Конър Франкамп с 24 точки, Сашо Янев вкара 15, Тре Когинс 14, а Ники Стоянов 12. По този начин Берое вече има 10 победи и само 2 загуби, а Левски Лукойл е с победа, но и мач повече начело. След седмица беройци гостуват в Плевен на местния Спартак.