понеделник , август 19 2019

Берое продължава битката за върха в НБЛ

Поредният кръг в Националната баскетболна лига предложи на феновете на баскетбола у нас завързани мачове, в някои от които станахме свидетели на изненадващи резултати.

Берое премина през иглени уши, за да се пребори за успеха като гост на Спартак Плевен с 89:85. Тимът ни бе без болните Тихомир Желев и Далин Бачински, трайно контузения Ивайло Тонев, а Конър Франкамп игра само в първата част поради мускулен проблем. Нашите започнаха изключително силно срещата, спечелвайки първата четвърт с 25:14, но във втората настъпи характерният за отбор през този сезон спад в даден период от мачовете, което позволи на домакините да се оттеглят на почивка с 6 точки преднина – 46:40. Най-голямата преднина за Спартак дойде в третата част при 56:42. От този момент нататък беройци показаха невероятен характер и се пребориха за победата. Евгени Василев напусна в края на мача заради 5 лични нарушения, а още трима състезатели записаха по 4. Отново себераздаването и дисциплината помогнаха на зелено-белите да зарадват своите фенове, които им оказаха подкрепа и в Плевен. Най-полезни в мача за Берое бяха Тре Когинс с 20 точки, Джеймс Уайт с 18, Сашо Янев със 17 и записалият дабъл-дабъл от 14 точки и 10 борби Николай Стоянов. За Спартак над всички бе Николай Маринов, който отбеляза цели 33 точки.

След мача Любо Минчев отдаде тежкия мач на многото кадрови проблеми в състава и посочи добрата защита като основна причина за спечелването на двубоя. Треньорът на домакините Александър Дяковски изрази задоволство от подкрепата на плевенската публика, която е най-важната оценка за играта на неговия тим.

Основният противник на Берое за лидерското място в първенството Левски Лукойл изигра труден двубой в столицата срещу Академик Бултекс. Мачът вървеше изключително равностойно. На полувремето резултатът бе равен – 40:40, а 10 минути преди края преднината на домакините бе едва 3 точки. В заключителната част обаче по-дългата ротация на Лукойл си каза думата и те се поздравиха с успех с 87:75. Деян Иванов вкара 20 точки за победителите, а за гостите Дейшон Найт изигра много силен мач, записвайки 26 точки. Треньорът на Левски Лукойл Константин Папазов заяви след мача, че отборът му трябва да покаже нужния респект към пловдивския Академик преди полуфиналите между двата отбора за Купата на България, които предстоят следващия месец, а Асен Николов бе направо бесен от грешките на подопечните му баскетболисти, които не им позволиха да спечелят престижен успех над фаворита в първенството.

Без съмнение изненадата на кръга дойде в Самоков, където Рилски спортист претърпя петата си загуба за сезона, губейки от младия тим на Академик София с 81:85. Многото кадрови проблеми в състава на Рилецо оказаха своето влияние, което позволи на Академик да спечели първата си победа през сезона срещу тим от топ 4. Основната си преднина „студентите“ натрупаха във втората и третата четвърт, а в заключителните минути удържаха домакинския натиск. Цветомир Чернокожев вкара 16 точки за победителите, за Рилски Джейдън Дженкинс отбеляза 18. Наставникът на Рилецо Людмил Хаджисотиров поздрави гостите за победата, а Георги Давидов направо не можеше да повярва, че тимът му е спечелил като гост над един от най-стойностните отбори в шампионата.

Балкан нямаше проблеми при гостуването си в Ямбол и спечели над местния тим с убедителното 87:69. През целия мач ботевградчани доминираха и закономерно се поздравиха с успеха. Александър Гаврилович вкара 22 точки за победителите, а за домакините Станислав Говедаров отбеляза 15. Небойша Видич в типичния си стил коментира, че срещата не е приличала на баскетболен мач, а Иван Чолаков призна, че Балкан е по-класният от двата състава.

След 15-тия кръг в Националната баскетболна лига Левски Лукойл продължава да води с 12 победи и 2 поражения, следван плътно от Берое с баланс 11-2. Очевидно тези два тима ще се борят за спечелването на редовния сезон в Лигата. Трети е Балканс с 9 победи и 5 загуби, а с победа по-малко четвърти е Рилски спортист. Академик Бултекс 99 и Спартак Плевен са с равни показатели  – 6 успеха и 7 неуспеха на пета и шеста позиция, Академик Правец е седми с 4 победи и 10 загуби, следван от Ямбол с успех по-малко, а последен е Черно море Тича с едва 1 победа.

В следващия кръг на 26 януари, събота, от 18 часа Берое е домакин на Ямбол, а Черно море приема Балкан. Половин час по-късно Спартак Плевен гостува в Пловдив на Академик, а в неделя от 18 часа дербито на кръга противопоставя Рилски спортист и Левски Лукойл.