понеделник , август 19 2019

Без големи изненади, но отново драми в турнира за Купата

Вече са ясни полуфиналните двойки в турнира за Купата на България по баскетбол. На 13 и 16 февруари на разменено гостуване едни срещу други се изправят Берое срещу Академик София и Левски Лукойл срещу Академик Бултекс 99. До голяма степен фаворитите в четвъртфиналните двойки продължиха битката си за трофея, но драмите на и извън паркета отново не липсваха.

Берое мина през иглени уши, за да се класира в следващата фаза на турнира. Пред около 600 свои фенове  беройци започнаха много силно реванша си срещу Рилски спортист, като на полувремето резултатът бе 46:30 в тяхна полза, което означаваше цели 27 точки преднина с оглед първата среща, в която нашите се наложиха със 78:67 в Самоков. През второто полувреме настъпи за пореден път през този сезон необясним спад, който противно на всякаква логика прати мача в продължения след 72:83 в редовното време. В допълнителните 5 минути старозагорци се стегнаха и не позволиха да отпаднат шокиращо. Крайното 80:87 означаваше щастлива загуба за Берое и пирова победа за Рилски спортист.

Съперникът на Берое в следващата фаза тим на Академик София не остави съмнение в превъзходството си над Спартак Плевен, побеждавайки в Плевен със 75:70 и с цели 20 точки преднина от двата мача се класира за полуфинал. В Националната баскетболна лига плевенчани се представят по-добре от своя съперник от Правец, но очевидно младият тим на Академик се е амбицирал до краен предел да стигне възможно най-далеч в битката за националния трофей.

В Ботевград Балкан прие Левски Лукойл след едва 1 точка преднина след първия мач в София. Традиционно вече за баскетбол не се говореше по време и след двубой между тези два отбора. По трибуните за незнайно кой пореден път имаше размяна на удари, заплахи и хвърлени предмети и други неособено адекватни прояви между двете агитки. На игрището гостите доминираха тотално, особено във втората четвърт, което им позволи да спечелят комфортно с 96:73. По този начин тимът на Константин Папазов пое глътка въздух след поредицата негативни резултати и игри в последно време.

Академик Бултекс победи в Ямбол със 79:72 и с цели 24 точки аванс от двете срещи се класира за полуфинал срещу Левски Лукойл. Тимът от Пловдив затвърди силното си представяне след завръщането на Асен Николов начело на отбора и заслужено продължава борбата за Купата.

Два от фаворитите за трофея Балкан и Рилски спортист отпаднаха от борбата за Купата, но предстоят интересни двубои, в които всеки ще даде всичко от себе си. Финалът е на 2 март в Панагюрище. От БК Берое си пожелаваме да бъдем в историческия ни възрожденски град. Нека тогава всички говорят за играта с оранжевата топка повече, отколкото за поредните безумия по трибуните.