сряда , декември 12 2018

Обзор и класиране след седмия кръг в НБЛ

Седмият кръг в Националната баскетболна лига премина без никакви изненади.

Берое записа четвъртата си победа в шампионата, след като се наложи трудно като гост над Ямбол с 89:82.

Любо Минчев стартира с петица в състав: Адонис Файлър, Конър Франкамп, Николай Стоянов, Александър Янев и Далин Бачински. Един от проблемите в мача бе, че точковият актив се дължеше почти изцяло на титулярите, докато ротацията от скамейката бе изключително ниско резултатна.

През по-голямата част от 40-те игрови минути двубоят бе равностоен. В първата част домакините надделяха с 24:23, а след втората добавиха още 3 преднина и се оттеглиха на почивка при 49:45. Петнайсетте минути пауза се отразиха добре на беройци, които постепенно заздравиха отбраната си и намалиха изоставането си 10 минути преди края на само една точка – 64:63. В последните десет минути класата на нашите си каза думата и със стабилна игра и в двете фази на играта играчите в зелено се поздравиха с трудния, но заслужен успех.

Конър Франкамп традиционно стана най-резултатен с 27 точки, Адонис Файлър вкара 17, Ники Стоянов записа 16, гарнирани със 7 борби, а Сашо Янев добави 15.  За домакините Огъстин Окосун отбеляза 20 точки.

Наставникът на тима Любомир Минчев сподели след двубоя, че домакините са били по-мотивираният отбор, но в заключителните минути на срещата беройските състезатели са променили отношението си, което е донесло победата.

„Играчите на Ямбол излязоха доста по-мотивирани за битка от нас. Неслучайно ни водеха до втората част. Не бяха малко и грешките ни, което позволи във втората четвърт да ни дръпнат в резултата. Коренно различно беше отношението ни в третата и четвъртата част, но за съжаление високите ни играчи натрупаха фаулове, което ни затрудни. Хубаво е, че до края на мача променихме отношението си и взехме победата.“

Треньорът на домакините Иван Чолаков сподели, че вижда израстване в играта на отбора си, но няколко грешки в решаващите моменти от мача са предрешили изхода на двубоя.

Кръгът започна с шестата поредна загуба на Черно море Тича. Варненци бяха разгромени при гостуването си на Балкан в Ботевград със 102:62. Доминацията на ботевградския тим бе пълна през цялата среща, като „моряците“ бяха донякъде равностойни само във втората четвърт. Александър Гаврилович бе най-резултатен за победителите с 19 точки, а общо цели 10 състезатели се разписаха. За варненци в игра след едногодишно отсъствие поради контузия се завърна бившият гард на Берое Пламен Алексиев. С най-много точки за тях – 18 се отличи Веселин Георгиев.

Наставникът на домакините Небойша Видич каза, че е трудно да даде оценка за мач срещу противник, който има едва няколко по-опитни играчи. Галин Стоянов пък оправда единствено Пламен Алексиев, като отново бе недоволен от раздаването на своите играчи. Според него е недопустимо центърът Велислав Гълъбов да няма нито една спечелена борба по време на мача. Стоянов определи следващия противник на тима си Берое като отбор, който в пълен състав може да се намеси дори в битката за титлата.

Академик Бултекс 99 записа втора победа в първенството, след като спечели убедително като гост на Спартак Плевен с 85:68. Пловдивчани отбелязаха цели 60 точки през първото полувреме и до края просто доиграваха срещата. Васил Бачев изигра отличен мач за победителите и вкара 26 точки, като добави и 6 борби. За Спартак Константин Коев завърши с 18 точки и 6 борби. Дарко Костич логично бе доволен от победата, давайки оценка, че отборът му се справя все по-добре, докато Александър Дяковски призна, че след такова тежко начало, отборът му е нямало как да търси дивото във втората половина от срещата.

В дербито на кръга Левски Лукойл нямаше никакви проблеми с непобедения до момента Рилски спортист и записа седми пореден успех. Фаворитите в Лигата отбелязаха цели 105 точки, а допуснаха 84. Интрига имаше само в началото на мача, като Рилецо дори водеше с точка след 10 минути игра. Оттам нататък обаче столичани се развихриха и вкарваха в почти всяка своя атака. Христо Захариев бе най-резултатен с 22 точки и 10 борби, Патрик Рембърт добави 19 плюс 9 асистенции. За Рилски Джейлън Дженкинс отбеляза 21, а Мартин Маринов – 16. Треньорът на тима от Самоков Людмил Хаджисотиров призна, че Лукойл е тимът с най-класните състезатели, а Рилски спортист има проблеми в подкошието. Осман Баро е бил освободен, заради незадоволително представяне, а клубът търси нов център. „Ако успеем да подобрим защитата, мисля, че доминацията ни ще е доста убедителна,“, коментира от своя страна Константин Папазов.

С тази победа Левски Лукойл се утвърди начело в класирането със 7 победи, следван от Балкан с актив 5-2 и Рилецо с 5 успеха и едно поражение. Берое е четвърти с 4 победи и 2 загуби, а три отбора – Академик Пловдив, Академик София и Спартак Плевен следват с еднакъв баланс 2-4. На дъното са Ямбол с 1 победа и Черно море без успех.

В събота от 18 часа беройци приемат Черно море, а останалите двубои са Академик София – Левски Лукойл, Рилски спортист – Спартак Плевен и Академик Бултекс – Ямбол.,