сряда , ноември 14 2018

Обзор и класиране след петия кръг в НБЛ

Петият кръг в Националната баскетболна лига премина под знака на дербито между Левски Лукойл и Берое, което завърши с драматична победа за столичани със 109:105. Мачът ще се запомни с многото отворени стрелби от далечно разстояние и за двата отбора. Беройци вкараха 17 тройки, докато домакините 20.

В пореден двубой наставникът Любо Минчев имаше сериозни кадрови проблеми, които неминуемо се отразиха на качеството на играта. Поради различни травми участие в срещата не взеха чужденците Адонис Файлър и Джеймс Уайт, както и младият Ивайло Тонев. Все пак положителното бе, че капитанът Тихомир Желев се възстанови и взе участие в мача. Нещо повече, той бе на изключително високо ниво в най-силния си компонент от играта – стрелбата отдалеч.

Стартовата петица бе в състав Конър Франкамп, Евгени Василев, Николай Стоянов, Александър Янев и Станислав Ваклинов. Ротацията от пейката се изразяваше единствено в споменатия Желев, Далин Бачински и Николай Титков.

Ники Стоянов откри резултата с тройка, след което Левски Лукойл взе инициативата и спечели първата част с 26:20. Вторите 10 минути започнаха със силна серия за домакините, които поведоха в един момент с 38:27. Последва обаче страхотна серия от 20:1 за беройци, които се оттеглиха на почивка с 8 точки преднина – 47:39. Третата част бе силна за столичани, които се реабилитираха за резила в края на първото полувреме. Секунди преди края на 10-те минути Лукойл водеше с 1 точка, но кош със сирената на Франкамп върна преднината на нашите.

Заключителните минути на мача бяха напълно равностойни. Късата ротация на Берое обаче оказа своето негативно влияние. 5 минути преди края Бачински излезе от игра за пети фаул. Последва истинско стрелбище по посока на двата коша отдалеч, което водеше до честа промяна на резултата. Три минути преди края обаче сините излязоха напред с 4 точки, а при същата разлика минута и половина преди края незнайно защо съдиите отсъдиха техническо нарушение на Любо Минчев, което реши мача. До последно зелените се опитаха да надделеят, чрез накъсване на играта с фаулове, но не успяха, губейки със 109:105.

Конър Франкамп стана най-резултатен за нашите с 29 точки. Той добави и 6 асистенции. Тихомир Желев наниза 7 тройки, Николай Стоянов вкара 20 точки, а Сашо Янев и Далин Бачински записаха по 8 борби. За Лукойл Деян Иванов вкара 26 точки, а близнакът му Калоян добави 21.

Треньорът на Берое Любо Минчев бе видимо разочарован от поредното несправедливо съдийско решение спрямо Берое през сезона. Минута и половина преди края на мача срещу Левски Лукойл Минчев получи техническо нарушение в момент, в който бе отсъден фаул в полза на неговия отбор.

„Мийович вкара тройка и дойде да ми крещи в лицето. Който и да беше на мое място, щеше да реагира. Не може аз да съм провокиран, а след това да бъда наказан. Единственото, което направих, е да отида до съдийската маса и да поискам обяснение. Венци Великов само това и чакаше – да отсъди техническо нарушение. Те само това и могат да направят. На Папазов никога не биха отсъдили такъв фаул. С нищо не съм предизвикан, вместо да накажат Милович, наказаха мен. Типично“, коментира Минчев. Треньорът на старозагорския тим призна, че многото проблеми със състава са оказали огромно влияние върху тренировъчния процес. „В последните две седмици на практика не тренираме, защото сме 6-7 човека. Снощи за първи път помолих Адонис Файлър и Джеймс Уайт да вземат участие като стойки, за да сме 5 на 5. Конър Франкамп получи проблем, поради което директно прекратих тренировката 50 минути след началото й.“, заяви още Любо Минчев.

Наставникът на Лукойл Константин Папазов заяви: “Още преди мача Ви казах, че Берое е много сериозен отбор. По-добър дори от Арис. Мач, в който двата отбора вкараха 37 тройки от 74 опита – няма какво толкова да коментираме, който и от двата тима да бе спечелил, нямаше да е незаслужено. Мийович се кълне, че не е отправил нецензурни реплики към Любо Минчев.”

Балкан Ботевград се върна на победния път, побеждавайки рутинно Спартак Плевен като гост с 93:72. Ботевградчани стартираха силно двубоя и спечелиха първата част с 26:17. През втората спартаклии стигнаха до равенство при 36:36, но все пак класата на Балкан им позволи да имат преднина от 3 точки на почивката. През второто полувреме имаше само един отбор на терена – този на гостите, които заслужено спечелиха. Над всички за победителите бе Александър Гаврилович с дабъл-дабъл от 15 точки и 12 борби. Димитър Димитров се отчете с 13. Брендън Браун приключи с 12 точки. Константин Коев бе най-резултатен за Спартак с 28 точки, от които 5 тройки, плюс 6 борби. Николай Маринов остана с 12. След двубоя треньорът на Спартак Александър Дяковски заяви, че е предупредил играчите си да бъдат по-агресивни, но те не са успели да изпълнят указанията. Според него решаваща за крайния резултат е била третата част. Небойша Видич логично бе доволен от победата на Балкан, но поздрави домакините за добрата игра и пълната зала.

Академик Бултекс сложи край на негативната серия и спечели първа победа през сезона, надигравайки убедително като гост съименика си от Правец със 102:79. През целия двубой пловдивчани доминираха над младия тим на Георги Давидов, който определи слабото начало като решаващо за загубата. Дарко Костич пък посочи победата като огромно облекчение за отбора след трудното начало на кампанията. Васил Бачев вкара 25 точки за пловдивския тим. Петер Олисемека направи дабъл-дабъл от 23 точки и 19 борби.  Цветомир Чернокожев наниза 19 точки за домакините.

Ямбол също записа първата си победа в Лигата. Тимът на Иван Чолаков се наложи с 90:79 у дома над Черно море Тича. Първото полувреме бе изключително равностойно – 50:48. Силната трета част реши мача в полза на ямболии. Айзея Уилямс стана най-резултатен с 26 точки. Иван Чолаков обаче не бе никак доволен от играта на своя отбор и заяви, че се надява за в бъдеще той да стои по-добре на терена. Галин Стоянов отново разкритикува младите си баскетболисти, които, по думите му, не се борят достатъчно.

В класирането Левски Лукойл е с пълен актив от 5 победи, следван от Балкан с 8 точки, колкото има и Рилски спортист, който обаче събира този актив от 4 победи. Четвърти е Академик София с баланс 2-3, петото място делят Берое и Спартак Плевен с по два успеха и две поражения. На дъното е Черно море с 5 загуби и отборите на Академик Пловдив и Ямбол с по 1 победа и 3 загуби.

Следващата събота Берое приема Спартак Плевен от 18 часа в Стара Загора. В другите мачове Балкан приема Ямбол, Рилецо гостува в Правец, а Академик Бултекс е домакин на Левски Лукойл.