неделя , ноември 17 2019

Берое излезе трети в НБЛ

Берое вече заема третото място в класирането на Националната баскетболна лига след изиграването на мачовете от осмия кръг на шампионата. Нашите победиха Черно море Тича с 85:65, поради което изпревариха Балкан Ботевград по точкова разлика. Любопитно е, че двата отбора имат еднакъв брой победи и загуби – съответно 5 успеха и 2 поражения, както и еднакъв брой допуснати точки – 565. Беройци обаче изпреварват тима от Ботевград с 15 вкарани точки повече – 644 срещу 629. Именно Балкан е и следващият съперник на Берое. Двубоят ще се играе на студентския празник 8 декември от 18 часа в „Арена Ботевград“. В останалите срещи Спартак Плевен приема Академик София, Рилски спортист гостува в Ямбол, Черно море Тича е домакин на Академик Пловдив, а непобеденият лидер Левски Лукойл почива.

В класирането столичани водят с 8 успеха, следвани от Рилецо с 6 успеха и две поражения, а след оспорваната битката за третото място между Берое и Балкан идва Академик Бултекс с баланс 3-4. Академик София и Спартак Плевен са с 2 победи, Ямбол с една, а варненския Черно море все още търси първия си успех през сезона.

В останалите срещи от кръга Левски Лукойл очаквано нямаше проблеми срещу втория си отбор Академик София. В Правец тимът на Констатин Папазов надделя с 88:66, като част от звездите на столичани, сред които Божидар Аврамов и близнаците Иванови, изобщо не взеха участие. Още на полувремето Лукойл имаше преднина от 19 точки в залата, където играеше дълги години, след което мачът се доиграваше. Миливое Мийович бе най-резултатен с 22 точки, 19 отбеляза Никола Маравич. За Академик бившият бероец Ники Николов вкара 17 точки, толкова записа и Андрей Иванов, гарнирани с 10 борби. Треньорът на домакините Георги Давидов сподели, че играчите му имат психологически проблем срещу по-опитните отбори, което им пречи да се представят на високо ниво. Константин Папазов изрази задоволството си от факта, че отборът му е преминал през тежката серия от мачове победоносно и без контузии.

Академик Бултекс 99 записа гръмка победа за самочувствие със 113:84 над Ямбол като домакин. Пловдивчани имаха проблеми с тима на Иван Чолаков само във втората четвърт, като високата резултатност в нападение бе характерна за целия мач. Цели трима играчи вкараха над 20 точки за победителите. Дейшон Найт и Никола Вуйович отбелязаха по 24, докато Васил Бачев се отличи с 22. За Ямбол Огъстин Окосън бе най-резултатен с 14 точки. Наставникът на Академик Дарко Костич не бе доволен от играта в защита през първото полувреме и обеща много работа и евентуално ново попълнение през паузата в първенството, за да успеят пловдивчани да настигнат водещите 4 отбора в шампионата. Иван Чолаков призна, че подопечните му не са направили абсолютно нищо във фаза защита.

Рилски спортист се утвърди на второ място в класирането, след като се справи у дома със Спартак Плевен с 91:75. Двубоят започна добре за домакините, които спечелиха първата четвърт с 28:19, но във втората неочаквано отстъпиха с 3 точки и се оттеглиха с 6 преднина на почивка при 40:34. През второто полувреме обаче класата на домакините си каза думата и те успяха да направят сигурна преднина, която поддържаха до края. Златин Георгиев вкара цели 30 точки за победителите, с което даде сериозна заявка за приза най-полезен играч на кръга, а за плевенчани Константин Коев също бе на много високо ниво с 25 точки. Людмил Хаджисотиров призна, че тимът му не е успял на спре далечната стрелба на Спартак, но с други баскетболни прийоми Рилецо е стигнал до победата. Александър Дяковски пък посочи първата четвърт като решаваща за изхода от срещата.