сряда , декември 12 2018

Обзор на първия кръг в НБЛ

Сезонът в Националната баскетболна лига започна с интересни битки. Всички отбори стартираха с обновени състави и надежди за по-добро представяне от миналата година. Beroebasket.com стартира поредица от кратки обзори за всичко интересно около мачовете от мъжкото ни баскетболно първенство.

Без съмнение, дербито на кръга бе в Пловдив. Академик Бултекс 99 при Балкан в първата от многото през сезона големи битки между отборите, които са фаворити за разпределение на медалите в края на шампионата. Пред 400 зрители в зала Колодрума домакините започнаха изключително силно, като в първите две части отбелязаха по цели 31 точки и се оттеглиха на почивка с 22 аванс. През второто полувреме обаче тимът от Ботевград се активизира и постепенно стопи разликата, за да повече за първи път минута и 50 секунди преди края. Буквално в самия край на двубоя гостите се поздравиха с трудния, но сладък успех с 86:85. В герой за тях се превърна Микейл Хопкинс, който отбеляза 38 точки и спечели 14 борби. За пловдивчани Дейшон Найт реализира 30.

Шампионът Левски Лукойл стартира защитата на титлата си с домакински мач срещу Спартак Плевен, който обаче се оказа малко по-труден в сравнение с предварителните очаквания. Срещата се игра при закрити врата, защото столичани изтърпяваха наказание без публика заради изстъпленията на техните привърженици от финалния плейоф през миналия сезон. Неочаквано плевенчани оказаха сериозна съпротива и на полувремето резултатът бе 50:47. В крайна сметка обаче Лукойл се наложи с 88:78. Петима баскетболисти на победителите завършиха с двуцифрен актив. 21 точки, 6 борби и 4 асистенции записа Патрик Рембърт, за Спартак Николай Маринов наниза 20 точки и подаде 5 асистенции.

В Самоков Рилски спортист очаквано не срещна сериозни трудности при успеха с 86:61 над младия тим на Черно море. Домакините методично увеличаваха преднината си през целия двубой и логично спечелиха с комфортна разлика. Дерек Райт отбеляза 16 точки за тях, а за варненци най-резултатен стана Цветомир Куртев с 15.

Донякъде изненадващо друг млад отбор – този на Академик София, който играе срещите си в Правец, постигна разгром над Ямбол с 92:66. В първите две части играта бе абсолютно равностойна, но през второто полувреме домакините прекършиха опонента си със страхотна игра в атака. Алекс Илиев завърши с 18 точки двубоя, 16 и 8 борби записа Цветомир Чернокожев, а 15 плюс 6 борби и 6 асистенции добави Николай Грозев. Огъстин Окосун реализира 26 за Ямбол.