вторник , юни 25 2019

Обзор на втория кръг в НБЛ

Вторият кръг в Националната баскетболна лига бе реално първи за Берое през сезона. Нашите момчета изиграха силен мач срещу традиционно трудния съперник Академик Бултекс 99, в който водеха през почти цялото време. Канадският център Далин Бачински отбеляза първия кош за тима през новата кампания, а с цялостното си представяне даде сериозна заявка за водеща роля на паркета. Гостите поведоха в първите минути, но към края на частта беройци направиха силна серия и спечелиха четвъртината с 23:18. Вторите 10 минути започнаха със серия от 5 на 0 за нашите, но забивката на Джеймс Уайт в 12-та минута на срещата остави коша на гостите без табло, което да отчита времето. Поради тази причина срещата бе прекъсната за около 10 минути, а до края на полувремето нямаше информационно табло на този кош. Това обаче не попречи по никакъв начин на играта на „зелено-белите“, които натрупаха солидна преднина след 20 минути игра – 42:30. На полувремето техническите лица от Берое съумяха да поставят таблото на коша, което обаче забави още повече продължението на мача. В третата четвъртина в един момент преднината на старозагорци набъбна на 20 точки, но постепенно Академик се окопити и завърши частта с 12 точки изоставане. Заключителните минути на срещата започнаха със силна серия за пловдивчани, които се доближиха само на 4 точки от Берое – 64:60. Страхотната отборна игра на старозагорския тим обаче не позволи да се стигне до изненада и играчите в зелено зарадваха старозагорската публика с хубава победа с 80:73. Най-резултатен за Берое стана Далин Бачински с 21 точки и 7 борби в подкошието, Конър Франкамп и Ники Стоянов добавиха по 11. За пловдивчани Васил Бачев и Дейшън Найт отбелязаха по 23 точки. След двубоя наставникът на Берое Любо Минчев заяви, че е доволен от играта, но беройци са позволили на своя съперник да си помисли, че може да измъкне победата. Дарко Костич, който води тима от Пловдив, отдаде поражението на липса на шанс и прецизност в атака, но похвали беройските състезатели, които според него впечатляват с играта си.

Изненадващ лидер в Лигата след първите 2 кръга е младият тим на Академик София, който спечели с 92:78 като гост на Черно море Варна. Гостите започнаха с изключително силна първа част, която завърши с 14 точки преднина, които им бяха достатъчни да спечелят срещата. През вторите 10 минути домакините понамалиха изоставането си на 10 точки, но третата отново бе за тима на Георги Давидов, който водеше с 23 точки преди началото на последната четвърт, в която двубоят се доиграваше. Николай Грозев стана най-резултатен за Академик с 24 точки, а за домакините по 15 вкараха Мартин Коцев и Велислав Гълъбов. Наставникът на младите студенти Давидов каза след срещата, че държи младите си играчи здраво стъпили на земята и се надява те да повторят хубавото си представяне и срещу силните отбори в шампионата. Треньорът на варненци Галин Стоянов – Патрик призна, че състезателите му са направили детински грешки, които са плод на тяхната младост.

Фаворитът в шампионата Левски Лукойл спечели по-трудна от очакваното победа в Ямбол с 85:74. Двубоят бе решен едва в последните 2 минути. Първите 20 минути бяха изключително равностойни, като първата четвърт бе спечелена от гостите с 5 точки разлика, а втората от домакините със същия резултат. В третата Лукойл записа едва 3 пункта преднина, но в края на срещата опитът си каза думата и след серия от 11:0 играчите на Константин Папазов решиха двубоя в своя полза. Всички от техния състав завършиха с двуцифрен актив, като Патрик Рембъртс вкара 19 точки, а Деян Иванов направи дабъл-дабъл с 15 точки и 10 борби. За Ямбол Станислав Говедаров реализира 13 точки.

Балкан изпита на гърба си това, което причини в миналия кръг на Академик Пловдив, губейки с една точка разлика от Рилски спортист в Ботевград – 90:89. Гостите стартираха по-силна мача и след 10 минути игра водеха с 28:16, Балкан обаче отговори с 27:16 във втората част. Упражнението се повтори и през второто полувреме, като първо Рилецо спечели с 8 точки третата четвъртина, с Балкан последната. Тройка в последната секунда на Дерек Райт обаче донесе успеха за тима от Самоков. Джейлън Дженкинс записа 19 точки за Рилски, а споменатият Райт добави 16. За Балкан водещи реализатори станаха Микейл Хопкинс и Брандън Браун с по 15. След двубоя треньорът на гостите Людмил Хаджисотиров поздрави играчите си за характера, който им е спечелил драматичната победа, докато Небойша Видич отправи сериозни критики към подопечните си, които по думите му все още не са отбор.

В следващия кръг на НБЛ на 20 октомври, събота, от 20 часа Берое гостува на Рилски спортист в дербито на кръга, Левски Лукойл приема Черно море Тича, Спартак Плевен е домакин на Ямбол, а Академик София ще първата си тежка задача срещу Балкан в Правец.